Forklift Nedir? 10 Yaygın Forklift Tipi, Sınıflandırması ve Kullanımları

Forklift Nedir? 10 Yaygın Forklift Tipi, Sınıflandırması ve Kullanımları

23 Nisan 2021 tarihinde oluşturuldu.
Forklift Nedir? 10 Yaygın Forklift Tipi, Sınıflandırması ve Kullanımları

Forklift Nedir? 10 Yaygın Forklift Tipi, Sınıflandırması ve Kullanımları

Forkliftler, inşaatçılar için en güçlü araçlardan biridir. İster bir depoda ister inşaat alanında ağır yükleri taşımanız gerekiyorsa, forkliftler insanların kaldıramayacağı nesneleri güvenli bir şekilde kaldırabilir ve bu da onları herhangi bir şantiyede ya da fabrikada vazgeçilmez kılar.

Geniş bir stil ve model yelpazesi olduğundan, forklift seçmek zor olabilir. İster bir sonraki projeniz için bir forklift kiralayın ister bir tane satın alın, kılavuzumuz ihtiyaçlarınız için doğru forklifti seçmenize yardımcı olacak farklı forklift türlerini, her bir ekipmanın avantajlarını ve popüler forklift modellerini kapsar.

Bugün piyasadaki en popüler forklift türleri şunlardır:

 • Depo Forklift
 • Yan yükleyici
 • Denge Ağırlıklı Forklift
 • Teleskop yükleyici
 • Endüstriyel Forklift
 • Engebeli Arazi Forklifti
 • Palet Krikosu
 • Walkie İstifleyici
 • Sipariş toplayıcı
 • Reach Fork Truck

Aşağıda her bir forkliftin ne olduğunu, ne için en iyi kullanıldığını ve popüler üreticileri ve modelleri ele alacağız.

Depo Forklift

depo forklifti

depo forklifti

Depo forklifti en çok tanınan forklift türüdür. Önden uzanan ikiz çatallı sarı bir golf arabasına benziyor. Bu forklifti çoğunlukla envanterinde çok sayıda ürün bulunan bir tesiste kullanacaksınız. Bu kamyonlar, paletlerin ve dengeli malzemelerin yüklenmesi ve boşaltılmasının yanı sıra teslimat araçlarından öğeleri kaldırmak ve taşımak için mükemmeldir.

En popüler depo forklift modellerinden bazıları arasında Hyster 36-38T, Komatsu 20 BX50 Hyster ve Toyota 3 Tekerlekli Elektrikli Forklift bulunur. Çoğu endüstriyel forklift, 5.000 libre ağırlığı kaldırabilir, ancak bazı ağır hizmet modelleri 25.000 lbs’ye kadar kaldırma kapasitesine sahiptir.

Depo forkliftinin yan yükleyici ve karşı ağırlıklı forklift dahil olmak üzere birkaç alt türü vardır.

Yan yükleyici

yan yükleyici forklift

yan yükleyici forklift

Depo forkliftinin bir alt türü olan yandan yükleyiciler genellikle çelik servis merkezlerinde ve ağır ve hacimli parçaların bulunduğu üretim tesislerinde bulunur. Operatör yan bölmede durur ve yan yükleyici yan tarafındaki nesneleri indirir. Yanlamasına çalışması sayesinde, yandan yüklemeli forkliftler kolaylıkla rafların yanında hareket edebilir ve dönmeye gerek kalmadan yükleyip boşaltabilir. Bu, onları dar koridorlarda gezinmek ve kereste ve borular gibi uzun yükleri taşımak için uygun hale getirir. Toyota, Raymond Corporation, Yale ve Hyundai, yandan yükleyicilerin en iyi marka üreticilerinden bazılarıdır.

Denge Ağırlıklı Forklift

Denge ağırlıklı forklift, yükün ağırlığını dengelemek için önde çatallar ve aracın arkasında bir ağırlık bulunan popüler bir asansördür. Denge ağırlıklı forkliftlerin uzatma kolları yoktur, bu da onlara doğrudan yüke hareket etme yeteneği verir. Birkaç farklı denge ağırlıklı forklift vardır. 3 tekerlekli varyant, operatörün daireler çizerek dönmesini ve manevra yapmasını gerektiren durumlar için idealdir. Stand-up denge ağırlıklı forklift, operatörlerin yükler arasında kolayca inip çıkmasına olanak tanır. Popüler üreticiler arasında Mitsubishi, Toyota ve Crown bulunur.

Teleskopik yükleyici

Teleskopik forklift veya reach forklift olarak da bilinen teleskopik yükleyici, bir vinç ve forkliftin bir kombinasyonunu oluşturan bir bom ve uzatılabilir kola sahiptir. Bu kola takılan ikiz çatallar paletleri yerden kaldırmak için kullanılır. Standart bir teleskopik yükleyici, 5,500 lbs malzemeyi 19 ft’e kadar havada kaldırabilir. Bu malzeme taşıma kamyonları, dar alanlara ve garip açılara ulaşmak için mükemmeldir.

Büyüyen popülerlikleri nedeniyle JCB, Genie, Bobcat, Haulotte ve Caterpillar gibi üreticiler çeşitli yüksek kaliteli teleskopik yükleyiciler üretmektedir. JLG 1644 gibi modeller daha büyük kapasiteli işlerde ustalaşırken, diğer modeller 55 ft yüksekliğe kadar yükleri kaldırabilir.

Endüstriyel Forklift

Büyük kapasiteli bir forklift olarak da adlandırılan endüstriyel forklift, bir depo forkliftinin işlevlerini bir teleskopik yükleyicinin işlevleriyle birleştirir. Teleskobik forklift gibi zor açılara ulaşamasa da, bir depo forkliftinden ve daha ağır yüklerden çok daha yüksek olan yükleri yerden kaldırabilir. Endüstriyel forklift 30.000 lbs maksimum kaldırma ile başlar. Ancak, sadece özel işlerde bu tür bir güce ihtiyacınız var. Endüstriyel forkliftin faydası, teleskopik taşıyıcı ve depo forkliftine kıyasla kapsam açısından dardır.

Piyasada 20 popüler forklift üreticisi bulunmaktadır. Büyük isimler arasında NACCO Industries ve Mitsubishi yer alır ve bazı popüler modeller 36.000 lbs’lik etkileyici bir kapasiteye sahiptir.

Engebeli Arazi Forklift

Düz direkli forklift olarak da bilinen engebeli arazi forklifti, özellikle düz olmayan yüzeyler olmak üzere dış mekan şantiyeleri için özel olarak tasarlanmıştır. Bu kamyonlar, kayalık zeminde gezinmelerine yardımcı olan sağlam pnömatik lastiklere sahiptir. Özel lastikler, malzemeleri güvenli bir şekilde taşımak için onlara daha iyi denge ve stabilite sağlayacak şekilde büyük boyutlu ve dişlidir. İşinizin çoğunu iç mekanda yapıyorsanız, buna hiç ihtiyacınız olmayacak, ancak zorlu arazi forkliftleri dış mekan uygulamaları ve şantiyeler için bir zorunluluktur.

Popüler modeller arasında dört tekerlekten çekiş seçeneklerine sahip JCB 950 ve CASE 588H bulunur. Engebeli arazi forkliftlerinin bir diğer büyük avantajı, büyük modelleri kaldırabilmeleridir – çoğu modelin kapasitesi 6.000 lbs ve 8.000 lbs’dir.

 

Palet Jack

Palet krikoları doğada uzmanlaşmıştır. Pompalı kamyonlar olarak da bilinen bu forkliftler, küçük boyutları nedeniyle büyük yükleri kaldıramaz. Güç karşılığında, palet krikoları, en dar alanlara sığmalarına ve dar alanlarda küçük yükleri kaldırmalarına olanak tanıyan küçük bir ayak izine sahiptir. Güç ve manevra kabiliyetinden ödün verirken, bir palet krikosunun edinme ve kiralama maliyetleri çok daha düşüktür.

Popüler transpalet modelleri arasında Mighty Lift 20 x 36 inç Palet Kamyonu ve Vestil Elektrikli Palet Kamyonu bulunur. Alıcılar veya kiracılar manuel bir palet krikosu veya elektrikli palet krikosu seçebilirler.

Walkie İstifleyici

Telsiz istifleyiciler, görünüş olarak garip ve kullanım açısından özeldir. Diğer forkliftlerin aksine, bu malzeme taşıma araçlarının kabinleri yoktur. Bunun yerine, işçi istifleyicinin arkasında yürür ve bağlı bir tutacağı kullanarak onu yönlendirir. Bir palet krikosu gibi, bu birimler güçten, manevra kabiliyetinden veya hızdan yoksundur. Ancak, daha uzun bir palet krikosuna ihtiyaç duyduğunuz durumlar için idealdirler. Telsiz istifleyici, emsalinden çok daha yükseğe ulaşır.

Mevcut telsiz istifleyici forklift üreticileri arasında Hyster, Jungheinrich ve Toyota bulunmaktadır. Toyota’nın 6BWC20’si 4.000 lb yükler için idealdir, Jungeinrich’in EMC 110’u ise dar koridorlar için uygundur.

Sipariş toplayıcı

Sipariş toplayıcı, telsiz istifleyicinin bir alt tipidir ve malzemeleri depodan alıp teslim etmek için kullanılır. 32 ft’ye kadar yüksekliklere ulaşan bu makineler, operatörleri depo raflarına kaldırmak ve ayrı birimleri taşımak için tasarlanmıştır. Tam paletleri ve yükleri indirmek yerine bir veya iki ünite alabildikleri için müşteri sipariş depoları ve depolama tesisleri içindir. Çok yönlü tasarımları, otomobil parçalarından mobilyalara kadar çeşitli boyutlardaki ürünleri işleyebilecekleri anlamına gelir.

Reach Fork Truck

Reach forklift, esas olarak iç mekan çalışmaları için kullanılan bir depo kamyonudur. Temel yeteneği, çatallarını bölmenin ötesine uzatabilmesi ve standart forkliftlerin yapamayacağı şekilde depo raflarına ulaşabilmesidir. Ayrıca, operatörün daha fazla görüş alanına sahip olmasını sağlayan açık bir bölmeye sahiptir. İç mekan kullanımı için mükemmel olsa da, alt taşıma açıklıkları nedeniyle dış mekanda çalışmaya uygun olmayan istif araçları. UniCarriers, Clark Materials ve Yale, en yüksek kaliteli erişim forkliftlerinden bazılarını üretiyor.

Forklift Sınıflandırmaları

Forkliftler de sınıflandırmalarına göre düzenlenir. Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA) tarafından yakıt seçeneklerini ve kullanımını açıklayan yedi forklift sınıfı vardır. Forklift operatörleri, her sınıflandırma için gerekli forklift güvenlik uygulamalarının farkında olmalı ve onu çalıştırmak için her bir forklift sınıfı için sertifikalı olmalıdır.

Farklı forklift sınıflandırmaları şunlardır:

Sınıf I – Elektrikli Motorlu Kamyon

 • Yakıt Tipi: Elektrik
 • Kullanım: Hava kalitesinin önemli olduğu iç mekan ayarları

Sınıf II – Elektrik Motorlu Dar Koridorlu Kamyon

 • Yakıt Tipi: Akü
 • Kullanım: Envanterin dar veya doğru alanlara taşınması

Sınıf III – Elektrikli Motorlu El Arabası

 • Yakıt Tipi: Akü
 • Kullanım: Teslimat kamyonlarını kısa mesafelere hızlıca yükleme

Sınıf IV – Yastık Lastikli İçten Yanmalı Motor

 • Yakıt Tipi: Gaz veya Dizel
 • Kullanım: Düşük açıklık durumları

Sınıf V – İçten Yanmalı Motorlu Pnömatik Lastikli Kamyonlar

 • Yakıt Tipi: Gaz veya Dizel
 • Kullanım: İç ve dış mekanlarda pürüzlü yüzeyler

Sınıf VI – Elektrikli ve İçten Yanmalı Motorlu Traktörler

 • Yakıt Tipi: Akü, Gaz veya Dizel
 • Kullanım: Yüklerin çekilmesi veya çekilmesi

Sınıf VII – Engebeli Arazi Forklift Aracı

 • Yakıt Tipi: Gaz veya Dizel
 • Kullanım: İnşaat alanları, engebeli zemin, yüksek irtifa kaldırma

Çoğu forklift, geleneksel bir içten yanmalı motor veya bir elektrik motoru içerir. Ayrıca ya “yastıklı” lastikler – çoğunlukla içi dolu kauçuktan yapılmış lastikler – veya hava ile dolu lastikler olan pnömatik “lastiklerle donatılmıştır. Doğru lastik, işin türüne bağlı olacaktır. Pnömatik lastikler daha büyük kapasitelerde daha iyidir, yastık lastikleri en iyi düz yüzeylerde çalışır.

Forklift Boyutları

Forkliftler, işlevlerine bağlı olarak boyut olarak değişir. Çok yönlü makineler olmalarına rağmen, iş için doğru boyuta ihtiyacınız olacak.

Standart forkliftler genellikle 4 ila 7 ft genişliğinde ve 8 ila 10 ft uzunluğundadır. Açık veya engebeli arazi forkliftlerinin uzunluğu 10 ft’den fazla olabilir. Telsiz istifleyiciler ve yandan yükleyiciler gibi dar koridorlu forkliftler 5 ft’den daha az ölçebilir. Ancak, bir depo ortamında forklift kullanıyorsanız, koridor genişliğini dikkate almak önemlidir. Standart denge ağırlıklı forkliftler, paletleri etkin bir şekilde döndürmek, yönlendirmek ve taşımak için yaklaşık 13 ft genişliğinde koridorlar gerektirir.

Dikkate alınması gereken bir başka ölçü de yüksekliktir. Çoğu standart forklift, 10 ila 15 ft arasındaki yüksekliklere ulaşabilir, ancak telehandler gibi özel forkliftler, seçtiğiniz teleskopik taşıyıcı boyutuna bağlı olarak 55 ft’ye kadar yükselebilir.

Forklift Elemanları

Boyut önemli bir rol oynasa da forkliftler özel tasarımları sayesinde etkileyici bir ağırlık taşır. Bir forkliftin temel unsurları, kaldırma kapasitesi, yük merkezi ve stabilitesidir. Forkliftler, her kategoride farklı yeteneklere sahiptir ve bunlardan birini seçerken dikkate alınması gerekir.

Kaldırma Kapasitesi

Kaldırma kapasitesi, bir forkliftin güvenle taşıyabileceği ağırlık miktarıdır. Bu miktar aynı zamanda aracın dengesinde de önemli bir faktördür – çok fazla ağırlık taşıyan bir forklift stabil değildir.

Yükleme Merkezi

Yük merkezi, çatallardan yükün ağırlık merkezine olan mesafedir. Miktar, yükün ağırlığına, kaldırma açısına ve eğim açısına bağlı olarak değişir. Bir forklift operatörü olarak, listelenen ağırlık kapasitesine saygı duyduğunuz ve yükü dengede tuttuğunuz sürece yük merkezi için endişelenmenize gerek yoktur.

İstikrar

Stabilite üçgeni, forkliftin altındaki bir alandır. Aracın devrilmesini önlemek için gereken ağırlık merkezini korur. Bu üçgen, neden yük merkezi konusunda endişelenmediğinizi açıklıyor. Kamyonun tasarımı bunu sizin için yapar.

Forklift Nasıl Seçilir

Tüm farklı tiplerden bir forklift seçmek için, makinenin nasıl kullanılacağını düşünmeniz gerekecek. Seçtiğiniz ekipmanın verimli ve güvenli bir şekilde çalıştığından emin olmak için forklift seçerken başvurulacak genel kriterler şunlardır:

 1. Kapasiteyi belirleyin. Ne kadar ağırlık kaldırmanız gerekiyor?
 2. İş sahanızın ağırlığını hesaplayın. Zemin forklifti kaldırabilir mi?
 3. Alanın yüksekliğini ölçün. Forkliftiniz açıklıklardan geçebilir mi?
 4. Doğru yakıt türünü seçin. Pil gücüne veya gaza ihtiyacınız var mı?
 5. Araziyi analiz edin. Yüzey pürüzsüz mü yoksa pürüzlü mü?

Forklift türleri, yakıt türü ve lastik bileşiminden kaldırma kapasitesi ve yüksekliğine kadar çeşitli açılardan farklılık gösterir. Bir forklift seçerken bu farklı faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Çeşitli boyutlardaki eşyaları kaldırma ve taşıma kabiliyetleri ile forkliftler, her iş sahasında değerli oyunculardır.

Siz de forkliftinizi ya da diğerlerini makina al sat sitemizde satabilirsiniz.